Formula Student (FS), které se účastní i náš tým, je evropskou odnoží původně americké soutěže Formula SAE. Jedná se o prestižní soupeření univerzitních týmů složených z budoucích inženýrů. První zmínky o soutěži nalézáme roku 1981, kdy myšlenka závodů univerzit vznikla v USA. Do Evropy se dostala o 17 let později. Avšak závody se nekonají pouze na těchto kontinentech. Kromě vybraných amerických a evropských států je soutěž pořádána také v Brazílii, Japonsku nebo Austrálii. Celkově se závodů účastní přes 600 týmů z celého světa. Není proto potřeba zdůraznit, jak důležitou roli sehrává účast na takovémto závodu v ratingu a prestiži celé univerzity.


Cíl soutěže zůstává každým rokem nezměněn. Kromě získání cenných zkušeností účastníků a navázání přátelských kontaktů s kolegy ze zahraničí je hlavním cílem ukázat světu schopnost postavit vlastní jednomístné závodní auto, které musí být dobře ovladatelné, výkonné, spolehlivé a bezpečné zároveň, které by také mělo být estetické, co nejvíce ekologické a pokud možno levné. Je proto nezbytné využít co nejvíce dostupných součástí. Úkolem každého týmu je sehnat si veškeré prostředky na tak náročný úkol, jakým stavba závodního speciálu bezpochyby je.

Dle pravidel by měl být potenciálním zákazníkem víkendový neprofesionální závodník autokrosu nebo sprintu. Předpokládá se vývoj a výroba 1000 takovýchto vozů ročně.

Vítězný tým každého závodu je určen na základě bodového hodnocení závodních disciplín. Je samozřejmé, že nejen kvalita vozu ale také kvalita a zručnost samotného závodníka sehrává na okruhu velkou roli.


Závodní disciplíny:

celkem 1000 bodů

  • statické disciplíny (bodované):

Engineering Design (konstrukce vozu)

Cost and Manufacturing (nákladová studie)

Business Plan (marketingový plán)

  • technická přejímka (nebodovaná):

technická a bezpečnostní přejímka

test náklonu

test hluku výfukové soustavy

test brzdného účinku

  • dynamické disciplíny (bodované):

Acceleration (akcelerace na 75 m)

Skid Pad (jízda ve tvaru osmičky)

Autocross (jedno kolo na vytyčené dráze z kuželek)

Endurance a Efficiency (vytrvalostní závod na 22 km a spotřeba paliva)


Více informací:

Formula SAE Series
Formula SAE
FStotal

Weby závodů, kterých se účastníme:

Formula Student (UK)

Formula Student Hungary

Formula SAE Italy & Formula Electric Italy

Formula Student Germany

Formula Student Czech Republic
Formula Student East

Aktuální světový žebříček všech týmů naleznete zde.

© 2014 TU Brno Racing Developed by www.makeart.cz