Formula Student Germany
Wednesday, 17. August 2016 16:00

Formula Student Germany


Tak a je to zde! Vrchol sezóny, nejprestižní závod na světě, Formula Student Germany na půdě německého Hockenheimringu. I letos se nám podařilo projít náročným vstupním testem, jehož rychlé a bezchybné zvládnutí je takřka nutností. Díky tomu jsme mohli opět, jako jediní čeští zástupci, usilovat o úspěch na FSG a pokusit se dostat na pódium i na takto prestižním závodě. Jestli se to podařilo? To se dozvíte velice brzy.
Závod FSG se konal v termínu 9. -14. srpna a my na něj vyrazili ve dvou vlnách. První vyrazila přímo ze závodu v Čechách a jejím úkolem bylo připravit zázemí pro zbytek týmu. Druhá vlna se vracela do Brna, kde opět provedla servis našeho monopostu Dragon 6 a následně se také vydala směrem k Hockenheimringu.

Image may contain: sky, cloud and outdoor

V úterý jsme vybalili naše zázemí v pitu. Ještě ten den jsme se pustili do příprav na technickou přejímku, která nás čekala následující den.

Image may contain: one or more people

Počítali jsme s tím, že jejich úroveň bude v porovnání s ostatními závody, jež jsem letos absolvovali, o dost přísnější. To se nám hned druhý den potvrdilo. Žádné vyloženě závažné problémy nenastaly, ale museli jsme upravit nějaké drobnosti. Ještě ve středu se nám podařilo technickou přejímku zvládnout a následně jsme ještě stihli absolvovat test náklonu, jež jsme úspěšně splnili. Čtvreční program byl poněkud nabitý, bylo nutné dokončit test hluku a brzd a vůz před dynamickými disciplínami otestovat. Zároveň nás také čekala prezentace Opel Style Award, kde jsme obhajovali stylové křivky našeho Dragona 6. Vše šlo podle plánu a celý program se podařilo úspěšně absolvovat. Pátek byl den ve znaku prezentací. Po odprezentování statických disciplín jsme se konečně mohli vrhnout na první dynamickou disciplínu Skid pad. V Německu se podmínky ztěžují tím, že se Skid-pad jezdí na mokrém povrchu. Podařilo se nám jej zajet za 5,97 s. K večeru jsme všichni netrpělivě očekávali na vyhlášení první poloviny výsledků. Zde došlo k obrovské radosti, neboť se nám podařilo zvítězit v soutěži Opel Style Award a to znamenalo historický milník. Konečně jsme stanuli na německém pódiu! A pokud FS Germany je bráno jako mistrovství světa, znamená tato výhra to, že náš Dragon je nejkrásnější auto v této soutěži na světě! Jako bonus jsme si z Hockenheimu odváželi o jedno vozidlo navíc. Vítěz soutěže totiž dostal roční zapůjčení vozu Opel Astra.

Image may contain: 17 people, people smiling, people standing

V sobotu byla na pořadu akcelerace následována autokrosem. Akceleraci se nám podařilo zajet ne s vyloženě špatným časem 4,39 s.

Image may contain: one or more people, people on stage and outdoor

Posléze na autokrosu jsme zajeli hezky kulatý čas 80,002 s. Velké naděje byly vkládány do endurance, špičce každého ze závodů Formula Student. Auto jsme připravovali opravdu důkladně, ale i přes veškerou naši snahu jsme se nevyhnuli smůle. Při výměně řidičů, tedy po 11 km, byl zjištěn únik oleje v motorové části vozidla a náš monopost byl bohužel ze závodu vyřazen.

Image may contain: outdoor

Obrovská škoda. I tak však byla pro nás účast velmi pozitivní zkušeností a dalším úžasným zážitkem. S tímto závodem pro nás i skončila letošní sezóna. Ještě nestojíme na absolutní špici, ale každým rokem jsme jí blíže a blíže. Jednou náš čas nadejde. Nyní nás očekávají kratičké prázdniny a dovolené, abychom se následně všichni šťastně shledali na začátku vývoje nového monopostu Dragon 7. Nyní ještě fotka shrnující námi letos získané trofeje.

Image may contain: outdoor

Spitting...

Autor: Václav Potužák a Josef Jelínek

© 2014 TU Brno Racing Developed by www.makeart.cz